Hej!

Hösten har kommit igång på allvar och det blir kallare om mornarna. Jag brukar påminna eleverna om att de ska ha på sig kläder efter väder så att de kan vara ute på rasterna – även när det regnar. Här inne är det också lite kyligt ibland så en tjocktröja eller fleece kan vara bra att ha. Prata gärna hemma om detta.

Det är ganska många som har böcker från skolans bibliotek hemma som behöver lämnas tillbaka eller lånas om. Vi har bibliotektid imorgon onsdag, påminn gärna era barn att ta med böckerna hit till skolan.

På fredag går alla fyror ner tillsammans till Saga-teatern på stora torget för att titta på Skönheten och odjuret. Vi startar och slutar på samma tid precis som vanligt och äter lunch på skolan. Inget fika tas med denna gång.

Jag bifogar ett höstbrev från ledingen till er föräldrar.

/Evelina

septemberbrev-fran-skolledningen-pa-tornhagsskolan-f