Hej!

Vi har dragit igång den nya terminen denna vecka. Hoppas ni alla har haft en härligt ledighet! Tack så väldigt mycket för den fina julgruppen som jag fick på julavslutningen. Den står fortfarande grön och vacker på köksbordet där hemma!

 

Vi har startat upp nya områden i svenska, SO och NO. I svenska tar vi oss an genren fabler. Vi ska läsa olika fabler, prata om vad som är typiskt för genren, och tillslut även skriva egna fabler. I SO ska vi jobba med Historia och titta närmare på den spännande tidsåldern vikingatiden. I NO är det fysik om energi och elektricitet. Om några veckor drar vi även igång med ett material som heter NTA- kretsar kring el. Då jobbar man med experiment och laborationer. I matematiken ska vi bland annat gå in på hur man multiplicerar stora tal med hjälp av uppställning.

 

Engelskläxorna ligger fortsatt från tisdag till tisdag varje vecka. Det är kul att höra eleverna prata mer och mer engelska och det märks att de kan fler ord.

 

Vi har en roligt termin framför oss!

 

Med vänlig hälsning

Evelina