Hej!

Nu är vi igång igen efter ett härligt höstlov. Hoppas alla har haft det bra och laddat batterierna ordentligt!

 

Veckan innan lovet började vi med läxa i matematik, multiplikationstabellerna. Läxan delas ut på onsdagen och ska göras till onsdagen efter. Hittills har vi haft 6:ans tabell och nu på onsdag förhörs 7:ans tabell. Tanken är att eleverna ska kunna multiplikationstabellerna utantill och det krävs mycket träning för att bli säker på detta. Träna gärna en kort stund (15-30 min) varje dag. Förutom att använda pappret och multiplikationsruta, finns det många appar och program till datorn som är bra att använda. Titta in dessa:

http://www.webbmagistern.se/multiplikationstabellen_08.html

http://www.elevspel.se/amnen/matematik/multiplikation.html

 

Förutom matematik fortsätter vi med läxa i engelska från tisdag till fredag som vanligt. Träna även glosor en liten stund varje dag.

 

Skolsköterska Susanne är i fullgång med hälsosamtal i klassen och kommer hinna igenom alla denna veckan.

 

Hälsningar Evelina